Barion Pixel

Menü

Asszertív Tréning

Johan II. rész

Előzmények: Johan I. rész Napokig kerestem, sehol nem találtam. 1 hèt múlva làttam, hogy kávézik egy bàrban a baràtjàval. Örültem neki, hogy még itt van.Pár nap múlva vártam pár embert a Mare the Fora strandon, megbeszéltük, hogy együtt nézzük a naplementét, amikor előttem ment el Johan a kutyáival, integettem neki, visszaintegetett és elindult felém.Leült mellém és beszélgettünk. Mesélt arról, hogy milyen megélhetési lehetőségekben gondolkozik Fisterrában és hogy most van egy kis ideje, mert a barátja kapott pénzt, ezért egy darabig biztonságban van, így megy ez, mindig az segít a másiknak, aki éppen tud!Közben én úsztam egyet az óceánban és  amikor átöltöztem, felajánlotta, hogy fogja a törölközőt. Nem sokkal később megjöttek, akikre vártam és lement a nap. Ő mondta, hogy megy, mert éhesek a kutyák. Kérdeztem, hogy visszajön-e a tűzhöz, azt mondta nem.Másnap este a tűznél többen voltunk, amikor megjelent a barátja valakivel, akiről azt hittem, hogy nem ismerem. Egy idő után megkérdeztem, hogy Johan jön-e? Erre megszólalt a kapucnis mellette, hogy itt vagyok. Egy nagy zacskó hallal érkeztek, megtisztítva, fűszerezve, sütésre kész állapotban. Mikor megsültek a halak, Johan nevetve mondta, hogy új haverjai vannak, akik halászok és mindenkit megkínált a tűz körül. Nekem ide adta a rácsot, amin sült, hogy azon könnyebb enni és megmutatta melyik részeit ehetem meg a halnak. Azóta is az az egyik legjobb étel, amit Fisterrában ettem.Másnap èppen készültem meginni a szokásos reggeli kàvèmat Titonàl, amikor hirtelen megláttam egy párt, akikkel 2 héttel azelőtt találkoztam, amikor éppen Santiagoból gyalogoltam Fisterra felé. Nagyon megörültünk egymásnak és mèg pár óra elteltèvel is a kávèzóban ültem velük. Ekkor megérkezett Johan, mondtam neki, hogy üljünk egy asztalhoz. Már hatan voltunk, mindenki beszèlgetett mindenkivel, Johan folyamatosan vicces formàban célozgatott arra, hogy kedvel, amit èn szinten vicces formàban, de folyamatosan elutasítottam. Ekkor az egyik az asztalnál ülő fiú megjegyezte, hogy mi nagyon boldogok leszünk együtt a közeljövőben,  megint mindenki nevetett.Dèlutan már ketten strandoltunk Johannal a Mare de Fora parton. Megbeszèltük, hogy másnap elmegyünk 3-an a barátjàval túrázni.Reggel a kávémat ittam és egy új amerikai barátommal beszélgettem a kávézóban a főtéren. Tudtam, hogy ott van a legnagyobb esély arra, hogy találkozzak Johannal.Nem sokkal később meg is jelent, láttam rajta, hogy nem tetszik neki valami. Kérdeztem, hogy mikor megyünk túrázni? Erre elkezdte indulatosan mondani, hogy nem megyünk, most sokkal fontosabb teendői vannak és elrohant. Eléggé sokkolt a dolog, de úgy voltam vele, hogy biztos tényleg történt valami, azért ilyen ideges. Egy idő után megjelent a barátja és mondta, hogy ne haragudjunk, de új sàtorhelyet kell talàlniuk az erdőben, mert a mostanival gond van. Belegondoltam, hogy ez milyen érzés is lehet? Van egy hely, ahol élsz az erdőben, az otthonod, ahonnan hirtelen el kell menned és találni egy másikat, aminek sok szempontból biztonsàgosnak kell lennie. Már nem voltam mérges rá, valószínűleg én is ideges lennék hasonló helyzetben. Nemsokára ismét megjelent Johan, elsőre kedvesnek tűnt. Kérdeztem, hogy leül-e az asztalhoz. Pár perc elteltèvel, elkezdett kiabálni velem, nagyon csúnya dolgokat mondott! Hirtelen felàlltam az asztaltól és mondtam neki, hogy egy percet sem akarok tovább vele lenni. Abban a pillanatban nem tudtam, hogy merre induljak el. Két lány mondta, hogy ne menjek el, üljek oda hozzàjuk. Ennek nagyon örültem, mert hirtelen azt sem tudtam, hogy hol vagyok. Leültem, Johan még mondott pár mondatot, nem reagáltam rá. Próbált beszèlgetni pár emberrel, akik a teraszon ültek, de senki nem reagált. Elment. Csak pár perccel később fogtam fel, hogy ennek a jelenetnek nem csak a teraszon ülő legalább 15 ember volt a tanúja, olyan hangosan kiabàlt, hogy mèg azok is hallottàk, akik bent voltak a kávézóban. Ahogy körbenèztem, azt láttam mindenki arcàn, hogy velem vannak, egy emberkènt támogatnak. Néhány ember minősítette Johan viselkedését pár szóban, aztán lecsendesedett a dolog. A lányok nagyon kedvesek voltak, csak akkor beszéltünk erről a helyzetről, amikor én hoztam fel. Az amerikai is hallotta bentről, hogy mi történt, már éppen indulni akart, de odaült az asztalhoz, hogy lelket öntsön belém. Körülbelül 1 óra múlva azt èreztem, hogy elég erős vagyok ahhoz, hogy egyedül is àtgondoljam, hogy mi történt.Először nem akartam elhinni, hogy ilyen hirtelen meg tud változni egy ember viselkedése, akit előtte napokig kedveltem. Aztán rájöttem, hogy ez az “Én Caminom” és olyan irányba fog folytatódni, ahogy alakítom. Én vagyok a felelős azért, hogy hogy èrzem magam!Mesélték, hogy van egy mondás, “Ha valaki mèg mindig nem tanult meg valamit az èletben, akkor azt Fisterrában hatszorosan megkapja.” “Egyszer nyersz, egyszer tanulsz”, most tanulok! Rájöttem arra, hogy már megint meg akartam menteni valakit. Az eddigi emberi kapcsolataim nagy részére igaz volt, hogy azok az emberek voltak érdekesek számomra, akikről úgy gondoltam, hogy segítségre van szükségük. Minden erőmmel próbáltam megmenteni a másikat és közben azt nem vettem észre, hogy ez nekem már nagyon régen nem jó.Egy hèt múlva ismét a kávézóban ültem, szombat este volt, egy szülinapi buliba készültem a tűzhöz, de előtte még ittam egy sportfröccsöt Titonál.Addig összesen annyit beszéltem Johannal, hogy az eset másnapján carnevàl volt a vàrosban, éppen indulni akartam a szokásos bárból, megnézni a bulit a városban. Ekkor a baràtja odajött hozzám, hogy maradjak. Leültem, par perc múlva megjelent Johannal, aki azt mondta, amikor meglàtott, hogy “Ohh, ne!”Leültek az asztalomhoz. Nem szóltam hozzà percekig, ha valamit kérdezett, arra válaszoltam. Amikor később én akartam kérdezni, közölte, hogy nem beszél velem és elment.Eltelt egy újabb hét, már nem voltam mérges rá. Megjelent, kértem, hogy tolmàcsoljon, hogy mit mond a kavézó tulajdonosa olaszul, mert nem értem, ő kedvesen megtette. Már egy ideje ott ültünk, egymástól nem messze, amikor megkèrdeztem, hogy van-e kedve az asztalomhoz ülni? Mondta, hogy szívesen, de ott van két eléggé spicces nő, akik aznap érkeztek és szerinte tetszik az egyiknek, meghívták egy pohár a borra, ha ideül, lehet ők is jönnek. Mondtam, hogy nem baj. Odaült, pàr perc múlva az egyik nő is csatlakozott ès valóban, igencsak ittas volt. Engem folyamatosan levegőnek nézett és akkor érintette meg Johant, amikor csak tudta, ő elnèzést kért ezért. Amikor a nő éppen valami mással volt elfoglalva, suttogva mondtam neki, hogy meneküljünk innen. Megbeszéltük, hogy kimegyünk a kedvenc strandomra beszélgetni. A Corveiro strandon bocsànatot kért a viselkedèséért és elmondta, hogy saját magàval van problèmàja. Elmesèlte a saját történetét. Miután elmondta, azt éreztem, hogy büszke vagyok rá, hogy annak ellenére, hogy mik történtek vele, milyen ember lett. Teljesen szabad, itt él egy ilyen gyönyörű helyen a legjobb barátaival, a kutyáival.  


Asszertív Tréning

Johan I. rész

Johannal az első napon találkoztam, amikor megérkeztem Fisterrába, később kiderült, hogy ő is aznap ért oda. Éppen a helyi boltokat térképeztem fel, amikor az egyik előtt a bejáratnál megláttam néhány egymással beszélgető zarándokot táskákkal, mellettük egy kagyló, benne néhány euro donativo (adomány) felirattal. Láttam, hogy jól érzik magukat, söröznek, spanyolul beszélgetnek, tapasztaltam már ilyet az úton, gondoltam, hogy éppen akkor érkeztek. 2 nappal később, szintén a bolt előtt találkoztunk, egyedül volt a kutyáival és a kagylóval. Ekkor már negatívabb érzéseim voltak és bíztam benne, hogy nem szól hozzám, amikor elmegyek mellette. Zsebkendőre is szükségem volt aznap, azonban csak 10*10-es kiszerelésben lehetett kapni és jó zarándokként rögtön azon kezdtem el gondolkozni, hogy mit csináljak ilyen sokkal, nem fogom tovább cipelni az összeset. Ekkor eszembe jutott, hogy párat oda adok a srácnak a bolt előtt, hátha szüksége van rá. Fizetés után rögtön kicsomagoltam őket és úgy indultam kifelé, hogy csak a zsepi volt a kezemben, a pénztárcám gondosan elpakolva, nehogy megkérdezze, hogy tudok-e adni pár eurót. Kérdeztem, hogy kéri-e őket, Ő azt mondta, miért ne? Mondtam, hogy túl sokat vettem és indultam tovább a strandra. Másnap reggel megakadt a szemem a masszázs labdán, amit egész úton cipeltem, de egyszer sem használtam, gondoltam ezt is oda adom neki, a kutyáinak jó játék lehet. Amikor megérkeztem a bolthoz, ott volt. Nem mondtam semmit, csak felé nyújtottam és kérdőn néztem rá, hogy kéri-e? Erre angolul megkérdezte, hogy megint túl sokat vettél? Ezen elsőre nagyon meglepődtem, hozzá voltam szokva az utam során, hogy aki spanyolul beszél, az angolul ritkán. Mondtam, hogy nem, csak pár nap múlva megyek tovább és a kutyáknak jó játék lehetne. Erre mondta, hogy igen és mosolygott. Attól a mosolygástól valahogy minden előzetes negatív érzésem elszállt vele kapcsolatban. Este a naplementét másodjára néztem a Mare de Fora strandon, ami szerintem a legjobb esti program Fisterrában. Már előző este is láttam, hogy miután lement a nap, néhány ember tüzet gyújtott, de annak ellenére, hogy nagyon fáztam, nem mertem megkérdezni, hogy csatlakozhatok-e. Most láttam, hogy ott ül a tűz mellett, kíváncsi voltam a történetére és egyébként is kapóra jött, hogy ismerek ott valakit, megkérdeztem, hogy csatlakozhatok-e. Leültem mellé. Beszélgettünk, elmondta, hogy 5 éve egy sátorban él, nem mehet haza, mert zűrös a kapcsolata a rendőrséggel és most keresi azt a helyet, ahol szívesen maradna hosszú távon. Nincsenek papírjai, nem tud munkát vállalni, ezért ül a bolt előtt. Eddig Ibizán élt, ott voltak mindenféle munkái, még itt is keresi a lehetőségeket, de addig is meg kell élnie valamiből. Kiderült, hogy beszél angolul, németül, spanyolul és ért olaszul. Sok mindenről beszélgettünk, folyamatosan értek a pozitív csalódások. Közben másokkal is elkezdtünk mind a ketten beszélgetni és akkor vettem észre, hogy mekkora buliba csöppentem. Megismerkedtem az amerikaival, aki az egész sütögetést finanszírozta. Engem kért meg először, hogy kóstoljam meg, hogy megsült-e a krumpli és tudtomra adta, hogy annak ellenére, hogy most találkoztunk először, engem is nagyon szívesen lát vendégül, hiszen az emberek nagy részét szintén akkor ismerte meg. Később kiderült, hogy Johan a főszakács, aki csak azután kezdett el enni, miután mindenkit megkínált. Megismerkedtem a dán személyi edzővel, aki azon gondolkozott, hogy coach képesítést is szerez, mivel a testi és lelki edzést szívesen kombinálná. Mély szakmai beszélgetést folytattunk arról, hogy miért is fontos az, hogy valaki először valamiben nagyon jó legyen és utána kezdjen ismerkedni egy másik szakterülettel. Időközben egyre többen lettek a tűz körül, volt, aki gitározott és egy harmonika hangja is megszólalt. Olyan hangulat alakult ki, amiben az úton eddig még nem volt részem. Azt éreztem, hogy „Ez az!  Végre!„ Az ilyen élmények miatt is indultam el és ez az első alkalom, hogy átélhetem. Másnap nagyon hálás voltam Johannak, hogy neki köszönhetően éreztem magam ilyen jól. Rögtön szét is néztem, hogy még mit adhatnék neki? Találtam egy szappant, amit csak dupla csomagolásban lehetett szintén venni és akkor még azt gondoltam, úgysem maradok olyan sokáig, hogy szükségem legyen rá. Ahogy kiléptem a panzió ajtaján, pár méter múlva rögtön találkoztam vele és a barátjával. Éppen nagy csomagokkal jöttek, a mosodában voltak, mondta, hogy milyen jó illatú az összes ruhája. Én mondtam, hogy pont őt keresem, szeretném megköszönni az előző estét, nagyon jó volt és ezt a szappant is csak dupla csomagolásban lehetett kapni, szeretném neki adni. Megköszönte és elrakta. Utána elindultunk együtt, mondtam, hogy a strandra megyek, mondta, hogy ők is, megbeszéltük, hogy akkor együtt megyünk. Beszélgettünk és kiderült, hogy ők a bolt előtti strandra mennek én viszont a kedvencemre, oda, ahol van a zuhanyzó, mondtam neki, hogy ott tud zuhanyozni. Erre ő válaszolta, hogy most nem szeretne zuhanyozni és mivel máshova mentünk, egy idő után elváltunk, hogy majd később úgyis találkozunk. Nagyon benne maradt a gondolataimban, hogy most nem szeretne zuhanyozni. Rájöttem, hogy szappant adtam neki, utána pedig mondtam, hogy ott tud zuhanyozni. Miért csináltam ezt? Most biztos azt gondolja, hogy azt hiszem, hogy nem szokott rendszeresen zuhanyozni. És rájöttem, hogy valóban volt bennem egy ilyen előítélet… Feltettem magamnak a kérdést, hogy milyen alapon ítélek meg egy embert?  Azért, mert a bolt előtt ül? Vagy azért, mert sátorban lakik? Nem ismerem a körülményeit. Ugyanolyan ember, mint én. Magamnak is óriási szívességet tennék azzal, ha ezt abbahagynám, hiszen ennek köszönhetően majdnem megfosztottam magam egy olyan élménytől, mint az előző este volt. Bíztam benne, hogy miután lement a nap, ott lesz a tűznél. Jó pár sört cipeltem magammal, hogy ezzel csökkentsem a bennem lévő lelkiismeretfurdalást, de nem volt ott. Utána napokig kerestem, sehol nem találtam.  


Asszertív Tréning

A magyar fiú

Amikor megérkeztem Santiago de Compostellába (a Camino utak célja) nem éreztem semmilyen büszkeséget. Azt gondoltam, hogy csaltam, mert Burgosban felszálltam egy buszra. Ahogy láttam a többi zarándokot, az örömöt és elégedettséget az arcukon, azt éreztem, hogy semmi más vágyam nincs csak minél hamarabb megérkezni a privát szobába, amit csodával határos módon sikerült foglalni 2 nappal korábban. (Éppen egy zenei fesztivál volt Santiagoban) Amikor már lassan a városközpontban voltam, hirtelen megláttam egy ismerős fiút. 1 nappal korábban éppenegy ügyféllel beszéltem telefonon magyarul, amikor elment mellettem és köszönt, hogy „szia!”. Az a típus vagyok, aki, ha külföldön magyar embereket lát, nem érez különösebb vágyat, hogy szóba elegyedjen velük, azaz introvertált vagyok (Extravertált Vs. Introvertált). Ennek ellenére mivel szimpatikus volt és már egy hónapja tulajdonképpen teljesen egyedül voltam, köszönötem neki, hogy „szia!” Elkezdtünk beszélgetni, neki ez már a sokadik Caminoja volt és nagyon sok olyan információval látott el, ami nagyon hasznos volt számomra, például, hogy Portoból a legegyszerűbb hazajutni (előtte azt terveztem, hogy Madridból megyek haza). Mondta, hogy éppen szállást keres még aznap éjszakára, ezért mondtam, hogy akkor nem is tartom fel, elkösztöntük és elváltunk. Végre megérkeztem a szobába, ahol egyedül lehettem és miután megvolt az aznapi ügyfélmegbeszélésem, nagyon nehezen ment az elindulás. Azon gondolkoztam, hogy mit csináljak aznap este? Nagyon vonzó lett volna egész este a szobában maradni. Nem éreztem, hogy szeretnék menni a katedrálisba a misére, mivel azt gondoltam, hogy nincs jogom ott lenni, nem vagyok igazi zarándok, hiszen egy szakaszon busszal mentem, végül mégiscsak elindultam. A fiú mondta, amikor találkoztunk, hogy ha szeretnék menni a misére, akkor mindenképpen érdemes legalább fél órával hamarabb megérkeznem, mert nagyon sokan lesznek.Amint megérkeztem rögtön megláttam és szerencsére volt is egy hely mellette. Hálás voltam neki, hogy mondta hogy érkezzek időben, mert valóban nagy volt a tömeg. Miután vége lett a misének, kiültünk a katedrális elé. Sok mindenről beszélgettünk, további nagyon sok hasznos információkkal látott el és elmondta, hogy ő hálából indult el az Úton, amiért meggyógyult az édesanyja. Mesélt egy nőről, akivel a francia út (én is ezen mentem) első pár napján találkozott. A nő rájött, hogy neki otthon nagyon jó élete van, ez nem neki való és hazament. Elmondta, hogy milyen erősnek tartja, amiért ezt meg tudta lépni. Montam neki, hogy ilyen nekem is volt, amikor utáltam az egészet és haza akartam menni. Ekkor szálltam fel a buszra és utána már megint élveztem a gyaloglást. Megkérdeztem tőle, hogy akkor az normális, ha borzalmasan is éreztem magam, hiszen mindenki mondja, hogy "Buen Camino!" (Jó utat!) és mosolyog? Erre megkérdezte, hogy te is mondtad akkor is, hogy Buen Camnio és mosolyogtál? Ekkor jöttem rá arra, hogy mennyire hálás vagyok magamnak, hogy meghoztam azt a döntést, hogy felszállok egy buszra és nem szenvedek tovább. Ez nem csalás, hanem egy bátor dolog volt, amit saját magamért tettem. Mivel ő 2 nap múlva ment haza, előkerült a téma, hogy milyen hazaérkezni egy Camino után. Mesélte, hogy ő a „mit tanultál az Úton?” kérdést utálja a legjobban, mert erre egyszerűen nem lehet válaszolni, annyira sok mindent tanul az ember és nagyon sok minden csak később tudatosul, viszont az biztos, hogy mindegyik Camino pontosan azt adja, amire az embernek szüksége van. (Ekkor döntöttem el, hogy vissza fogok még jönni.) Miután az emberek szépen lassan elkezdtek elszállingózni, mondta, hogy tud egy magasabb helyet, ahonnan nagyon szép a kilátás a katedrálisra. Tényleg gyönyörű volt, tovább beszélgettünk. Meséltem arról, hogy milyen határozott tervekkel indultam el. Otthon azt gondoltam, hogy folyamatosan blogolni fogok esténként miközben gyalogolok, ehhez képest egyet sem írtam, teljesen más dolgokkal voltam elfoglalva. Ekkor elkezdett nevetni, hogy ha tudnám hány ilyen emberrel találkozott már, aki ilyen tervekkel indult el és nem csinált semmit és ez így van jól. Ebben a pillanatban én is megbocsájtottam magamnak, amiért nem „dolgoztam” útközben. Olyan jót beszélgettünk, hogy észre sem vettük, hogy már hajnali 3 óra van. Megkérdezte, hogy mikor voltál fenn utoljára ilyenkor? Mondtam, hogy még otthon, mielőtt elindultam, pedig alapvetően nagyon bagoly típus vagyok. (Az alberguekben (zarándokszállás) 10-kor leoltják, 6-kor pedig felkapcsolják a villanyokat). Jót nevettünk azon, hogy itt mindennek mennyire teljesen más értéke van. Mivel már későn volt, megállapodtunk abban, hogy ideje aludni menni. Miután elváltunk, útközben hazafelé azon gondolkoztam, amit kérdezett, hogy mikor voltam fenn utoljára ilyenkor? Rájöttem arra, hogy innentől teljesen más lesz az Utam! Annak ellenére, hogy előtte azt terveztem, hogy maradok még egy napot Santiagoban, másnap rögtön tovább indultam Fisterra felé.  


Asszertív Tréning

Utáltam az egészet

Megérkeztem Burgosba. Ekkor már több, mint 100 km-en keresztül gyulladt bokával gyalogoltam. Előző este kaptam egy sms-t a telefonszolgáltatómtól, hogy a külföldi korlátlan mobilnet keretem elfogyott és onnantól kezdve nem volt internetem. Borzalmasan éreztem magam. Külföldön egyedül egy teljesen idegen városban úgy, hogy még tájékozódni sem tudtam és természetesen a google fordítót sem tudtam használni, hogy információt kérjek. (Az angol nyelv használata Spanyolországban kevésbé elterjedt a tapasztalatom szerint) Miután 1 órán keresztül a helyiek ide-oda küldtek, sikerült vennem egy spanyol sim kártyát. Azt éreztem, ismét enyém a világ, most már meg tudom találni a szállást és ha ezt sikerült megoldani, akkor innentől már sokkal jobb lesz. Megtaláltam a szállást, ahol 40 perces sorban állás után kaptam egy felső ágyat. Előtte többnyire szerencsésen alsó ágyon aludtam. Nagyon nem örültem neki, de gondoltam sebaj, annál többet látok a városból, minél kevesebbet vagyok az albergueben (zarándokszállás). Elindultam várostnézni. Láttam, hogy a többi zarándok milyen jókedvű, én meg ezt a várost is utáltam, mert olyan nagy tömeg van, hogy nem találok egy helyet, ahova le tudnék ülni úgy, hogy ne menjen el előttem valaki 10 másodpercenként. Sikerült végül megtalálni, hogy hogy tudok lemenni a patakpartra, ahol csak mögöttem járkáltak a kutyasétáltatók, de ők jóval kevesebben voltak. Folyamatosan csak azon járt az agyam, hogy milyen messze van még Santiago. Ha így haladok nyár végére sem érek oda és nem is élvezem ezt az egészet, csak az időmet pocsékolom. Már ott tartottam, hogy elkezdtem megnézni mikor megy repülő hazafelé. Felhívtam a családomat és mondtam nekik, hogy hazamegyek. Utálom az egészet, fáj a lábam, nem haladok, itt alig beszél valaki angolul és főleg csak nyugdíjasokkal találkozom. Miután ezt elmondtam nekik, valamelyest megkönnyebbültem, hiszen J-s (Tervező(J) Vs. Spontán(P)) vagyok. Eldöntöttem, hogy majd valahogy feldolgozom, hogy feladtam az egészet. Ezután elkezdtem azon gondolkozni, hogy milyen tanácsokat is kaptam indulás előtt? Hirtelen eszembe jutott a „Ha fáj, akkor rögtön változtass!” tanács. Ekkor jöttem rá, hogy én 1,5 hete szenvedek és mégsem változtattam semmit. Ahelyett, hogy megálltam volna valahol pár napra pihenni, minden nap nagy nehezen lesántítottam azt a pár km-t, amit aznapra kitűztem célul. Inkább hazamentem volna és feladtam volna, minthogy változtassak a tervemen, azaz, hogy mindenképpen végig gyaloglom az egészet. Itt nagyon haragudtam magamra, hogy ennyire tervezős vagyok, viszont ott, amikor rájöttem, hogy változtathatok, kitárult előttem a világ. Megnéztem, hogy át tudok-e menni egy másik Camino útra, ami az óceán parton megy és a parton kempingezek, ami mindig is az álmom volt. Ezt az ötletet elvetettem, mivel így is nehéz volt a táskám, nem tudtam volna egy sátrat és matracot is hosszútávon cipelni. Rájöttem, hogy azért érzem magam ennyire rosszul, mert nem haladok és kilátástalannak érzem, hogy valaha is Santiagoba érjek, ezért eldöntöttem, hogy másnap felszállok egy buszra és előre megyek. Megbeszéltem magammal, hogy Santiagoból Fisterrába gyalog megyek (előtte ezt a távot terveztem busszal), ezzel valamelyest kompenzálva a kimaradt kilométereket. Nagyon megkönnyebbülve éreztem magam, ahogy mentem vissza a szállásra, már teljesen máshogy láttam az embereket. Azt láttam, hogy mindenki milyen jókedvű és boldog, ez pár órával korábban rendkívül idegesített, de akkor már örültem neki, hiszem már én is közéjük tartoztam. Elalvás előtt nagyon örültem, hogy végre rájöttem, hogy saját magamnak okoztam azt, hogy ennyire rosszul éreztem magam. A tervezés még mindig nagyon fontos, viszont erős J-sként sokkal fontosabb, hogy mindig emlékezzek arra, hogy akármikor változtathatok és ezzel elkerüljem, hogy bezárom magam a saját börtönömbe.


Asszertív Tréning

Elindultam

Elérkezett a reggel Saint-Jean-Pied-de-Portban, elindultam.  Izgatott voltam, ugyanakkor azért megfordult a fejemben, hogy miért is kellett nekem idejönni? Ha minden éjszaka olyan lesz, mint az első, akkor nagyon sokat fogok fejlődni ezen az úton. Soha nem aludtam még számomra teljesen ismeretlen emberekkel egy szobában. Voltak bennem bőven félelmek ezzel kapcsolatban, hogy fogok-e tudni aludni egyáltalán. Ennek a félelemnek a bevonzásaképpen rögtön kis hálófülkék voltak az első szálláson két emeletes ággyal, köztük éppen annyi hellyel, hogy egy ember el tud menni.  Amikor megérkeztem, már csak felső ágyon volt hely és komoly fejtörést okozott, hogy hogy pakoljak ki a táskámból úgy, hogy hozzáférhető legyen minden, amire szükségem van, de a táska ne okozzon forgalmi akadályt. Végül úgy döntöttem, hogy mindent kipakolok a táska tetejére és az ágy alá teszem, erősen bízva abban, hogy ott is takarítanak.  Az, hogy a másik három ágyon három fiú alszik, csak akkor derült ki számomra, amikor én már lefeküdtem aludni és ők is megérkeztek. Az pedig, hogy az egész ágy mozog ha valaki megmozdul rajta akkor, amikor ők is elfoglalták ágyaikat. Feküdtem az egyik felső ágyon, teljesen mozdulatlanul hallgatva a többi kabinból behallatszódó horkolást és arra gondoltam, hogy most ez lesz az életem 2 hónapig, tehát vagy eldöntöm, hogy fogok tudni aludni ilyen körülmények között is, vagy végig fogom szenvedni az egészet. Ez az érvelés saját magamnak igen jól sikerült, mert a gondolatmenet levezetése után pár perccel már aludtam is.  Reggel 6-kor, amikor felébredtem már nagy mozgás volt mindenhol. Voltak akik már éppen indultak, mások éppen reggeliztek. Kétszer próbáltam bemenni a fürdőbe, mind a kétszer foglalt volt, ezért úgy döntöttem, hogy várok egy kicsit, amíg kevesebben lesznek. Az udvaron ittam a kávémat, közben pedig néztem az embereket. Mindenki nagyon jókedvű és izgatott volt. A többségük nagyon rutinosnak tűnt. Az biztos, hogy mindenkinek kevesebb cucca volt, mint nekem. Rögtön el is kezdtem átnézni, hogy mi az, amiről már most látom, hogy nem lesz rá szükségem. Eközben az egyik szobatársam meg is kérdezte, hogy ezt mind szeretném magammal cipelni?  8-kor, amikor el kellett hagyni a szállást, utolsó emberként sikerült elindulnom. Nem zavart különösebben a dolog, hiszen az első napra 25 km volt a cél, otthon ez pár óra alatt megvan, nem olyan vészes. Azt gondoltam, hogy a többiek biztos csak a meleg miatt mentek olyan korán.  Először a zarándok igazolvány megszerzését tűztem ki célul. Bementem a legközelebbi boltba, ahol megkérdeztem az eladót, hogy hol lehet kiváltani. Angolul nem beszélt, de mutogatott, hogy arra felfelé indultjak el, majd ott lesz. Ennek megfelelően el is indultam a hegyre, láttam, hogy mások is jönnek, gondoltam jó irányba megyek. Már 1,5 km-t gyalogoltam felfelé a 30 fokban, amikor kezdtek elfogyni a házak, így megkérdeztem egy zarándok társam, hogy mégis mennyit kell még menni az igazolványért, mire ő mondta, hogy visszafelé, a városközpontban van az iroda.  Kissé bosszúsan, de továbbra is nagyon jó kedvűen - hiszen elindultam az El-Caminón - visszafordultam. Az irodában kérdezték, hogy szeretném-e lemérni a táskám? Mondtam, hogy addig jó, amíg nem tudom, hogy hány kiló. Ezután az úriember megjegyezte, hogy azért majd nézzem át, mert nagyon sok lesz és azt is javasolta, hogy már elég késő van, ha van hely még az első faluban, aludjak ott, mert kemény lesz az eleje. Előző este is tanácsolta a szállásadó, hogy első napra ne vállaljak túl sokat, mert nagyon meleg van és embert próbáló lesz felfelé. Ezt el is fogadtam, megegyeztem magammal, hogy nem baj ha laza nap lesz, legalább bemelegítek. Még indulás előtt ittam egy kávét, hiszen már nem kellett sietnem és elindultam a nagy útra. 10-kor indultam, volt nálam 1,5 liter víz és két szendvics, meg sem fordult a fejemben, hogy ez kevés lesz, hiszen otthon sincs ennél többre szükségem. Azt terveztem, hogy legkésőbb délre ott leszek, az applikáció pedig mutatja, hogy van-e bolt ott, ahol aludni fogok, ha szükségem lesz valamire, úgyis tudok venni. Egy óra után álltam meg először pihenni, tűző napon felfelé gyalogoltam, de továbbra is rendkívül jó volt a kedvem, hiszen itt vagyok, erre várok hónapok óta. A második pihenőnél már nagyon bíztam benne, hogy elhagytam a felét, de mikor megnéztem a térképet, láttam, hogy még mindig nem és már nagyon hálás voltam magamnak, hogy a laza nap mellett döntöttem.  2-kor megérkeztem a szállásra, én voltam az első és rögtön el is foglalhattam az ágyam, pedig az applikáció alapján arra készültem, hogy erre csak 4-kor lesz lehetőségem.  Amikor megláttam, hogy nem emeletesek az ágyak és külön fürdőszoba is van a szobákhoz, nagyon szerencsésnek éreztem magam. A vacsora csak 7-kor kezdődött, nagyon örültem neki, hogy sok időm van és élvezhetem a csodás tájat. Kiültem a teraszra és elővettem a papírokat, amiket a zarándok irodában adtak, gondoltam ideje megnézni, hogy mi vár rám az elkövetkező napokban. Ekkor láttam, hogy két út vezet hegyeken át, az egyiken 1, a másikon 2 km a szintkülönbség. Természetesen mivel nem néztem meg, én a másodikat választottam és a szintkülönbségből addig 400 métert tettem meg. Másnapra maradt a többi és 20 km múlva volt a legközelebbi település. Ekkor eléggé dühös voltam magamra, hogy igazán foglalkozhatnék többet a számomra kevésbé, egyébként pedig nagyon fontos részletekkel is, mint a papírok áttanulmányozása mielőtt elindulok egy 800 km-es túrának. (Erősen N-es vagyok. A típusok főbb különbségei itt) Ha adnak ilyet, nyilván nem véletlenül teszik. Egyszer egy blogon még régebben azt olvastam, hogy az El-Camino főleg sík terepen megy, ez engem rögtön meggyőzött, hogy nekem való. Amióta az eszemet tudom, utálok hegyet mászni, a sík terepen hosszútáv gyaloglásba szerettem bele. Amikor tudatosult bennem, hogy az elején igencsak sok hegy lesz, akkor úgy döntöttem, hogy már hazamenni úgysem fogok, ez van, megyek tovább! Már 6-kor az étterem előtt ültem, bíztam benne, hogy hátha hamarabb kezdődik a vacsora, addigra már olyan éhes voltam. Nem kezdődött. Vacsorára sikerült felvonultatni az összes olyan fogást, amit nem szeretek (répaleves, vadhús olajban úszó tésztával és sült lekvár), azonban ez lett volna a kisebb probléma. A nagyobb az volt, hogy 6 embernek szolgáltak fel egy körülbelül 3-4 embernyi adagot. Vacsora után felvásároltam a panzióban kapható egyetlen étel - az előre csomagolt kis cukros muffionok- nagy részét tudva azt, hogy nincs nálam semmi és legközelebb 20 km múlva tudok biztosan venni valamit. Este elgondolkoztam azon, hogy miért is jöttem ide tulajdonképpen? Az egyik oka az volt, hogy a környezetemtől gyakran kaptam olyan visszajelzést, hogy én még azt is megtervezem már egy héttel előtte, hogy mikor lesz én-időm.  Nagyon erősen tervezős típus (Tervező és Spontán közötti különbségek) vagyok, ami többször volt már terhes számomra, most pedig pont erre lett volna szükség, hogy tudjam, hogy hova jövök, mi lesz itt velem!  Ekkor rájöttem arra, hogy az én szupererőm a tervezés és bizony egy nagyon jó dolog, csak néha érdemes lazábban kezelnem a terveimet és változtatnom rajtuk abban a pillanatban, amikor ez szükséges.  Másnap fél 6-kor indultam el.


Asszertív Tréning

40 nap Fisterrában

35 nap és 640 megtett kilométer után megérkeztem Fisterrába. Akkor még azt hittem, hogy ez az utam vége, de csak később jöttem rá, hogy akkor kezdődött el igazán az én Caminóm (utam). Eredetileg úgy terveztem, hogy egy hetet maradok ott, végül 40 nap lett belőle. Háromszor módosítottam a repülőjegyemet hazafelé. Mindig azt éreztem, hogy még van dolgom ott, még nem végeztem. Az El-Caminón való elindulás eredetileg 2021 januárjában fordult meg a fejemben, mert az egyetlen kiútnak gondoltam az akkori, számomra kilátástalannak tűnő helyzetemből. Végül 2022 januárban vettem meg a repülőjegyet májusi indulással, akkor már azért, hogy megünnepeljem azt, hogy sikerült felállnom. Miután megvolt az indulás dátuma, minden megváltozott, elhittem, hogy minden, amit addig szeretnék megcsinálni sikerül és egymás után értem el a céljaimat. Az úttal az ünneplés mellett célom volt még a komfortzónám tágítása, a fizikai teljesítőképességem határainak feszegetése és a rugalmasságom fejlesztése. Ez utóbbi olyan jól sikerült, hogy idő hiányában és részben szándékosan a felkészülésem az útra a rendszeres gyaloglásban, a bepakolásban, a repülőjegy és az első két napi szállás lefoglalásában kimerült. Azt tudtam, hogy az út körülbelül 800 km lesz, de hogy pontosan hol megy, azt nem. Azt tudtam, hogy Párizsban száll le a gépem, de hogy abba a hosszú nevű városba (Saint-Jean-Pied-de-Port, a francia út kiindulási pontja) milyen módon fogok eljutni, azt nem. Azt tudtam, hogy a következő 2 hétben mikor lesz online megbeszélésem, de azt, hogy az elején 1,5 km lesz a szintkülönbség 25 km-en keresztül, azt nem. Azt tudtam, hogy a vízhólyagok veszélyt jelenthetnek, de azt, hogy a sántikálás 1,5 héten keresztül milyen hatással lesz rám lelkileg, azt nem. Azt tudtam, hogy lesznek hullámvölgyek, de azt, hogy 280 km után a legfőbb vágyam az lesz, hogy hazajöjjek, azt nem. A Camino Mesék gondolata Finisterrében fogalmazódott meg bennem. Egyrészt többen kérdezték, hogy mit tanultam az úton, miben változtam. Az Út (Camino) számomra ott kezdődött el, ezért erre a kérdésre válaszolni egy hosszabb folyamat. Ezen kívül sok olyan emberrel találkoztam, akik nagy hatással voltak rám. Úgy gondolom, hogy a sajátom mellett az ő történetük is megérdemel egy-egy Mesét.